а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штокне

(се) штокнат, штокнал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46154
Се стутка, се згрчи, се здрви.
Англиски: cramp
Употреба: Разговорно
Примери:
Се штокнала во еден ќош и молчи.
Изведенки
штокнува несв.
штокнуваат