а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штит

мн. штитови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6429
1. Некогашно оружје за одбрана од стрели, копја и сабји.
Англиски: shield Албански: mburojë, shqyt
Употреба: Воен термин , Историја
2. заштита
Англиски: protection Албански: mburojë
Употреба: Преносно значење