а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

штипне

штипнат; штипни, штипнам, штипнете; штипнав, штипнаа; штипнал; штипнат; штипнев, штипнеа; штипнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15267
1. Стисне со врвот на прстите или со некој предмет.
Англиски: pinch Албански: pickoj
Примери:
Го штипна по образот.
2. Скине, скрши со врвот на прстите.
Англиски: pinch
Примери:
Штипнав малку од лебот.
3. За инсекти или некои животни - касне, гризне.
Англиски: bite
Примери:
Го штипнала оса.
4. (се штипне) Се штипе себеси.
Англиски: pinch Албански: pickohem
Примери:
Се штипна по образот.