а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шпага

мн. шпаги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42254
1. Гимнастичка фигура во која нозете се потполно расчекорени и оформуваат права линија.
Англиски: splits Германски: Spagat
Употреба: Спорт
Примери:
шпага на висока греда
2. Вид тесна и права сабја со остар врв.
Англиски: saber
Употреба: Архаизам
Примери:
остра шпага