а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шибер

мн. шибери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32455
Механизам со лизгачки делови - во некои машини, на прозорци, врати и сл.
Англиски: bar Германски: Schieber Албански: shiber derë
Употреба: Технологија
Примери:
автоматски шибер