а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шан

(едн.) шанот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41387
Добар глас, углед.
Англиски: reputation Турски: şan
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
(разг.) Му го скрши шанот на некого.
Му се скрши шанот на некого.