а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шавне

шавнат; шавнете; шавнав, шавнаа; шавнал; шавнат; (ќе) шавнев, (ќе) шавнеа; (ќе) шавнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35457
1. Престане да биде во мирување.
Англиски: move Албански: lëviz
Примери:
Нешто шавна во сламата.
2. Излезе на прошетка од дома, се прошета, се раздвижи.
Англиски: walk Албански: shëtis
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Вечер ќе шавнам малку.
3. Во машко-женските односи: наруши востановена морална норма.
Албански: pa besë
Употреба: Преносно значење , Разговорно