а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

шава

шаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 55704
1. Не е во мирување, се движи.
Англиски: wander Албански: endem
Примери:
Лисјето шаваат надвор, изгледа дувка ветар.
2. Се шета, се движи, не мирува, скита.
Англиски: stray Албански: endem
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Младината почна да шава наваму-натаму.
Кај туку шаваш цел ден?
3. Во машко-женските односи: има лесно поведение.
Албански: pa besë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Иако е женет, тој шава по малку.