а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чифчиство

(едн.) чифчиството
Вид збор: Именка, среден род
Работа, положба на чифчија.
Англиски: farming Албански: çifçi
Употреба: Економија , Историја