а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чешоглавец

мн. чешоглавци
Вид збор: Именка, машки род
Мрзлив човек кој се искрастил од мрза па затоа се чеша по главата.
Англиски: idler
Употреба: Разговорно