а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чајарник

мн. чајарници
Вид збор: Именка, машки род
Сад во кој се вари чај.
Англиски: teakettle Албански: çajnik, çajnicë
Употреба: Гастрономија