а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

централен

централни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1518
1. Што се наоѓа во центарот на нешто; што е расположен во центарот на нешто.
Англиски: central Албански: qendror
Примери:
централна точка
централниот дел на градот
Централна Македонија
2. најважен, основен, суштествен
Англиски: focal Албански: qendror
Примери:
Тој заема централно место го нашиот политички живот.
централна фигура на движењето
централна улога
3. главен, раководен
Англиски: main Албански: qendror
Примери:
централна власт
Централниот комитет на партијата.
4. Што се извршува од центар или централа.
Англиски: central Албански: qendror
Примери:
централно греење
централно раководење