а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

центархалф

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45417
Играч што игра во средина и ја организира одбраната во некои спортови.
Англиски: midfield player
Употреба: Спорт
Примери:
(разг.) Игра со два центархалфа.