а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цвркоти

цвркотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26642
1. За врапчиња и некои други птици - издава цвркот.
Англиски: twitter Албански: cicërroj
Примери:
Врапчињата едностојно цвркотеа.
2. се радува
Англиски: cheep Албански: gëzohem
Употреба: Поетски збор , Преносно значење
Примери:
Цвркоти срце во Ленкина град.