а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фреска

мн. фрески
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5853
Слика изведена со водни бои на малтер.
Англиски: fresco Албански: afresk
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Манастирот е полн со фрески.