а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фалус

мн. фалуси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14643
1. пенис
Англиски: penis
Употреба: Анатомија
2. Пенис во ерекција како симбол на плодност.
Англиски: phallus
Употреба: Историја