а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

успешен

успешни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2589
1. Позитивен резултат, успешно постигање на нешто.
Англиски: successful Албански: i suksesshëm
Примери:
Успешен крај.
Успешен лов.
Успешна работа.
2. Завршени со успех.
Англиски: successful Албански: me sukses
Примери:
Успешните работи ќе се наградат.
Успешен обид.