а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ударен

ударни
Вид збор: Придавка
Ранг: 5944
1. Што е во првите редови.
Англиски: head
Примери:
ударни вести
ударна сила
2. Што служи за задавање силен удар.
Примери:
ударна игла
3. Што се однесува на музички инструменти што произведуваат звук со удирање.
Англиски: percussion
Употреба: Музика и танц
Примери:
ударни музички инструменти
Изрази
ударна бригада - со големи работни резултати
ударна работа - доброволна работа