а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

транзициски

транзицискиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10788
Што е во врска со транзиција.
Англиски: transitional
Употреба: Политика
Примери:
транзициски период
бурна транзициска политичка кариера
Изведенки
транзиционен прид.
транзициони
Пример: транзиционен лидер