а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трактор

мн. трактори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5381
Земјоделско моторно возило за обработка на земјата, орање и со приклучување на плуг и други приклучни уреди (машини) - брана, сејалка.
Англиски: tractor
Употреба: Земјоделство