а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

токмак

мн. токмаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19077
1. Мал топуз, боздоган.
Англиски: spaked mace Турски: tokmak Албански: topuz
Употреба: Архаизам
2. Тешко железно или дрвено орудие во вид на чекан, тежок чекан, од двете страни тап.
Англиски: hammer Албански: çekiç, tokmak
3. глупак, будалак
Англиски: jerk Албански: njeri tokmak, torollak
Употреба: Преносно значење