а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сфинга

мн. сфинги
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16782
1. Во Стариот Египет - камена фигура на легнат лав со човечка глава.
Англиски: sphinx Албански: sfinga
Употреба: Историја
2. Во старогрчката митологија - крилато суштество со тело на лав и глава и гради на жена.
Англиски: sphinx Албански: sfinga
Употреба: Митологија
3. загадочно суштество
Англиски: enigma Албански: enigmë
Употреба: Преносно значење