а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стереотип

мн. стереотипи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13719
1. шаблон, формулар, предрасуда
Англиски: stereotype Албански: stereotip
Употреба: Преносно значење
2. Во печатарството - метална плоча што претставува точна копија на печатарски слог и служи за печатење на повторни изданија или поголеми тиражи.
Англиски: stereotype Албански: stereotip