а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

степа

степаат; степал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17077
1. Направи некој да се тепа
Англиски: brawl Албански: rrah
Примери:
Ги скарав и ги степав.
2. (се степа) се тепа
Англиски: brawl Албански: rrah, grind
Примери:
Се степале децата.