а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стамболка

мн. стамболки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35159
1. Вид на некои овошја и нивните плодови (круша, јаболко, слива).
Англиски: fruit Албански: lloj fruta, stambollka
Употреба: Ботаника , Гастрономија
2. вид на тиква
Англиски: pumpkin Албански: kungull Stambolli
Употреба: Ботаника
3. жителка на Стамбол