а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

стаза

мн. стази
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26100
спортска патека
Англиски: route Српски: стаза
Употреба: Дијалектен збор , Спорт
Примери:
Трча на долги стази.