а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спури

спурат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36800
1. Направи нешто да свене.
Англиски: wilt Албански: vyshket
Примери:
Сланата спури сѐ по полето.
2. Направи нешто да се збрчка.
Англиски: wrinkle Албански: rudhë
Примери:
Маста само ја спури кожата.
3. разрани
Англиски: wound Албански: plagos
Примери:
Потта ќе му ги спури нозете.
4. (се спури) За растение - овене поради слана, жега и сл.
Англиски: wilt Албански: vyhsket
Примери:
Сеново се спурило.
5. (се спури) За кожа на телото - се збрчка.
Англиски: wrinkle Албански: ndrydh
Примери:
Лицето ми се спури.
6. (се спури) За кожата на некои делови на телото - се разрани.
Англиски: wound Албански: plagë
Примери:
Нозете ќе му се спурат од тие чорапи.