а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спојка

мн. спојки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30426
1. Она со кое нешто се сврзува.
Англиски: link, clutch Албански: lidhje
2. Играч што служи како врска меѓу навалата и одбраната.
Англиски: midfield player Албански: mesfushor
Употреба: Спорт