а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

спорт

мн. спортови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8204
Физички вежби и игри.
Англиски: sport Албански: sport
Употреба: Спорт
Примери:
Пријател на спортот.
Состојбата на фудбалскиот спорт.
Водни спортови.