а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снове

сноват; снови, сновете; сновев, сновеа; сновел; сновен; сновав, сноваа; сновал; снован
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13105
1. Приготвува основа за ткаење.
Албански: bazë për endje
Примери:
Ја бојадиса преѓата и сега ќе снове.
2. Се движи во разни правци, оди некаде и се враќа.
Албански: endet, bredh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Цел ден сновеше низ градот.
Само сноват.
3. (се снове) Талка, нагоре надолу.
Англиски: wander Албански: endet, bredh