а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снекбар

мн. снекбарови
Вид збор: Именка, машки род
Кафе-ресторан во кој се служат брзи, едноставни оброци.
Англиски: snack-bar
Употреба: Гастрономија
Примери:
Се запознавме во еден снекбар.