а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скратен

скратени
Вид збор: Придавка
Ранг: 8676
Кој има помал обем, големина како резултат од скратување.
Англиски: shortened
Примери:
скратен работен ден
скратено работно време