а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скрастави

скрастават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покрие, зарази со красти.
Англиски: scab Албански: dregëzoj, zgjeboj
Употреба: Медицина
Примери:
Ја скрастави ќерка му од царот.
2. (се скрастави) Се покрие со красти, стане крастав.
Албански: dregëzohem
Примери:
Се скрастави човекот.
Пес али се скрастави, крастата ќе го изеде.