а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скастри

скастрат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32278
1. Скрати со сечење, подрамни.
Англиски: prune Албански: pres, shkurtoj
Употреба: Ботаника
Примери:
Скастри ја малу црницана.
Ги скастри дрвјата во дворот.
2. Скрати нешто во извесна мера.
Англиски: shorten Албански: shkurtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ни го скастрија буџетот.
3. Прекине грубо некого, искара.
Англиски: cut off Албански: ndërpren
Употреба: Преносно значење
Примери:
Штом стана да зборува, веднаш го скастрија.