а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сеф

мн. сефови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22908
1. Железен долап в банка за чување пари, вредносни хартии и скапоцености.
Англиски: safe Албански: sef, arkë
2. Просторија в банка во која се сместени такви долапи.
Англиски: safe Албански: sef, arkë
3. Долап, сандак воопшто.
Англиски: box Албански: arkë, sandëk