а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седми

седма
Вид збор: Придавка
Ранг: 11480
Бројна придавка од бројот седум (реден број од седум).
Англиски: seventh
Примери:
На седмиот ден.
На седми јануари.
(разг.) Седма сила.
Изведенки
седми бр.