а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

седмак

мн. седмаци
Вид збор: Именка, машки род
1. Добиче на седум година.
Албански: bagëti shtatëvjeçe
Употреба: Земјоделство
2. седмаче
Албански: shtatanik