а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

свисне

свиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31405
1. (се) наклони надолу, (се) отпушти, (се) олабави, (се) опушти
Англиски: hang Албански: varet, çliroj
Примери:
Свисне глава.
И свисна снагата.
Кокичињата свиснале.
2. Засвисти еднаш или повеќе пати но еднаш.
Албански: varet, krruset