а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

салто

мн. салта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 26230
1. Опасен скок преку глава во воздухот.
Англиски: somersault Албански: salto, kapërdimje
Употреба: Спорт
Примери:
Беше извежбан да прави салта.
двојно салто
2. судбоносен пресврт
Англиски: somersault Албански: salto, kapërdimje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа не му е прво салто во животот.