а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

релаксација

мн. релаксации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16180
1. Состојба на смиреност и безгрижност, опуштање, закрепнување, разонода, психички и физички одмор.
Англиски: relaxation
Примери:
релаксација по напорната работа
2. Простување или олеснување на казна.
Употреба: Правда
3. Истоштеност, премаленост на нервите.
Употреба: Медицина
Изведенки
релаксациски прид.
релаксацискиот
Пример: релаксациски третмани