а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчекор

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14596
1. разидување, неслога
Англиски: disagreement Албански: mospajtim
Употреба: Преносно значење
2. Во изразот: оди во расчекор - чекорот не им е усогласен, дури и не се согласува со некого или нешто, има спротивно мислење.
Англиски: dissonance Албански: disonancë, mospajtim
Употреба: Преносно значење