а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расцеп

мн. расцепи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10123
1. пукнатина, цеп
Англиски: crack Албански: çarje
Примери:
Воздух влегуваше низ расцепот.
2. разединетост
Англиски: split Албански: përçarje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа предизвика расцеп во партијата.