а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздел

мн. раздели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20444
1. Дел од нешто што е разделено; дел од некој текст.
Англиски: group Албански: vijë ndarëse
Примери:
По групи ги раздели.
Целата материја се дели на повеќе раздели.
(нар. поез.) Дунаве бели, море Дунаве / ти да би ми си се разделил / на седумдесет раздели
2. Тоа што разделува нешто, што се јавува како граница меѓу нешто.
Англиски: borderline Албански: vijë ndarëse
Примери:
Не смее да мине преку разделот.
3. делење
Англиски: division Албански: pjesëtim
Примери:
Преминување во помала брзина се врши со раздел.