а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развласти

развластат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34054
Одземе некому власт, лиши од власт.
Англиски: deprive of power
Употреба: Политика
Примери:
Ги развластија политичките противници.