а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пружина

мн. пружини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18675
Еластична, метална направа, во различна форма, што се враќа во истата положба штом ќе престане дејството на сила, притисок врз неа.
Англиски: spring
Употреба: Технологија
Примери:
Спирална пружина.
Пружина на часовник.
Пружина на кревет.