а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процесор

мн. процесори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14478
Централна процесна единица кај компјутерите.
Англиски: processor Албански: procesor
Употреба: Информатика
Примери:
Новите процесори трошат помалку енергија.