а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процесија

мн. процесии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13245
Низа од луѓе што се движат по определен распоред и ритам; свечена поворка.
Англиски: procession
Примери:
Погребна процесија.
Црковна процесија.