а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

продавница

мн. продавници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1370
Просторија каде што се продава стока.
Англиски: shop Албански: shitore
Употреба: Економија
Примери:
Маалска продавница.
Продавница за чевли.
Продавниците во трговскиот центар работат и во недела.