а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пробели

пробелат; пробелел; пробелен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30651
1. Стане бел, сед.
Примери:
Рано пробеле во косата.
2. (се пробели) Се истакне со својата бела боја.
Примери:
Ослаби и како да се пробели во лицето.