а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прнар

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19897
1. Вид даб што расте како шумјак, наменет за кастрење за добиточна храна.
Латински: Quercus coccifera Англиски: Kermes Oak Албански: lloj lisi
Употреба: Ботаника
2. зимзелен даб
Латински: Quercus ilex Англиски: Holly Oak Албански: lis gjethmbajtës
Употреба: Ботаника
3. закржлавен даб
Албански: lis i rrëgjuar
Употреба: Ботаника
4. Ситна дабова шума.
Албански: zabel lisash
Употреба: Екологија
5. Воопшто: нискостеблеста шума.
Албански: zabel drushkurt
Употреба: Ботаника , Екологија
Примери:
густ прнар